Як підписки змушують нас жити в оренду

18 января 2021, 14:38 | Hi-tech

Підписка може бути вигідна і користувачеві, і виробникові. Але це не завжди так.

Підписка вже давно стала популярним способом отримувати товари і послуги. З кожним роком все більше компаній переходять на подпісочную модель поширення своєї продукції, а під час пандемії її затребуваність зросла ще більше.

Все почалося в 2011 році з Netflix, а вже сьогодні більшість підприємств має подпісочную систему монетизації, і навіть сама Apple отримує більшу частину доходу з підписок. C 2011 до 2016 року ринок підписок виріс приблизно в 45 разів — з 57 мільйонів доларів до 2.6 мільярда доларів — і продовжує зростати. З кожним днем ​​з’являється все більше сервісів, захоплюючих нові ринки: автомобілі, їжа, одяг, засоби особистої гігієни, техніка, ПО і так далі.

Netflix

В середині 2000-х швидкість інтернету сильно збільшилася, вартість трафіку знизилася, і Netflix вирішила зайнятися потокової передачею даних. Новий проект був завершений до 2007 року, в тому ж році Netflix відзвітувала про мільярдний доставленому DVD і паралельно з потокової передачею розробила персоналізовану систему відео-рекомендацій, засновану на рейтингах та відгуках своїх клієнтів.

І сервіс вистрілив — кількість абонентів стрімко зростало. У 2013 — 56 мільйонів, в 2014 — 71 млн, в 2018 — 137 мільйонів, а в 2020 у Netflix було вже 195 мільйонів платних підписок по всьому світу. Станом на 2020 рік сервіс доступний практично в усьому світі, а його популярність перевищує популярність кабельного і супутникового телебачення.

Щоб утримувати підписників, компанія щомісяця ліцензує нові фільми і шоу і знімає своє кіно під брендом Netflix Originals. Тільки в 2016 році компанія випустила 126 оригінальних серіалів і фільмів — більше, ніж будь-який інший мережевий або кабельний канал. Netflix доступний практично з будь-якого пристрою і за все це з вас просять від $ 8. У 2020 році операційний прибуток Netflix склала 1,2 мільярда доларів.

Дивлячись на успіх Netflix, багато великих канали і не тільки стали заводити свої сервіси потокової трансляції та впроваджувати підписки: HBO max, Hulu, Amazon prime video, Apple TV+, Disney+, Megogo та інші. Між сервісами йде серйозна боротьба, велика частина випускає свій ексклюзивний контент, озвучує на різних мовах, викуповує права на популярні шоу і фільми. А нам пропонують все це розмаїття контенту за ціною від 5 доларів на місяць.

Підписки в сучасному світі

Перемикання на підписку — це мистецтво перекладу клієнта з постійною ліцензії або володіння на підписку, на створення постійного потоку доходів за рахунок користувача. Не можна сказати, що все подпісочні моделі погані, деякі з них дійсно взаємовигідні або ж просто не можуть функціонувати по-іншому.

Apple в 2020 році пішла далі, об’єднавши всі свої основні підписки в один сервіс Apple One. Таким чином вона пропонує ще щільніше вкоренитися в її екосистемі, платити тільки їй і платити постійно. Це чітко показує напрямок технологічної індустрії, реальний продукт відходить на другий план, сервіси — основне джерело доходу компаній.

Хороші підписки

Багато підписок у довгостроковій перспективі економлять наш час і гроші. Хмарні сервіси і хмарні сховища — хороший приклад того, де дійсно має сенс модель підписки. Зміст серверів щомісяця забирає гроші у компанії, тому регулярна плата за послугу — кращий варіант.

Якщо продукт (апаратне або програмне забезпечення) досить складний і вимагає спеціальних навичок і постійної підтримки для роботи, підписка знову має сенс, тому що безстрокова ліцензія або створення власного аналога обійдеться в ціле стан. Простий висновок — хороша підписка економить ваші гроші та час.

Погані підписки

Погана підписка — та, яка відбирає у вас право вибору і змушує перестати використовувати безстрокову ліцензію, так як компанія має на меті збільшити частоту і величину одержуваного доходу.

Довгий час модель підписки залишалася прив’язаною до тих галузей, до яких вона, природно, належить, але спокуса отримувати гроші з клієнта не разово, а постійно не могло пройти повз.

Найскандальніший примусовий перехід на підпискову модель трапився в компанії Adobe. Клієнти були дуже незадоволені, з’явилася навіть петиція з вимогою зупинити насильницький перехід. Що ще гірше, Adobe використовувала всілякі хитрощі, щоб усунути людей від старих безстрокових ліцензій, наприклад, автоматично скасувала їх безстрокові ліцензії, якщо клієнт підписався на безкоштовну пробну версію нової підписки.

 Як підписки змушують нас жити в оренду - 1 - изображение

Нова фінмодель позбавила Adobe безлічі клієнтів в короткостроковій перспективі, але середньо- і довгострокова прибуток компанії різко зросла. Зрештою все опір клієнтів виявилося марним.

Саме завдяки Adobe постачальники програмного забезпечення зрозуміли, що насильницький перехід можливий і все більше компаній переходить на таку фінмодель. Найяскравіші приклади — Microsoft, офісне ПЗ, ОС Windows.

Погана підписка — та, яку впроваджуютьт тільки заради вигоди постачальника ПО в випадках, коли оренда ПО в довгостроковій перспективі обійдеться дорожче, ніж безстрокова ліцензія.

Психологія підписки

Щоб залучити клієнта, компанії часто використовують Freemium модель поширення: ви безкоштовно отримуєте максимально урізану версію ПО з великою кількістю обмежень. Далі вам пропонують безкоштовний пробний період преміум-версії додатка за передплатою. Додаткова заковика в тому, що після закінчення пробного періоду підписка не відключається, а починає працювати вже за ваші гроші.

Також підписка приваблює нижчим порогом входу, дає спробувати щось, що могло коштувати $ 500 за $ 10, дає ілюзію контролю над компанією, створює відчуття можливості відмовитися від послуг, якщо якість виявиться незадовільним. Почасти це дійсно так, але лише частково.

Дослідження показують, що більша частина людей не усвідомлює, скільки витрачає на передплати. Дані різняться, але велика кількість людей не вважає витратами підписки в діапазоні від $ 1 до $ 20.

В одному з досліджень брало участь 2500 американських респондентів. Людям давали двічі назвати суму грошей, яка йде на підписки на місяць:

  • Середнє значення перших здогадок (10 секунд): $ 79,74 в місяць.
  • Середнє значення других здогадок (30 секунд): $ 111,61 на місяць.

Під час другої здогадки респонденти припустили що витрати на 40% більше. Після цього була підрахована реальна сума йде на передплати і середнє значення склало $ 237,33 на місяць. Різниця між першим припущенням і фактичною сумою склала 197%. 84% опитаних недооцінили свої витрати, 10% переоцінили і лише 6% точно знали суму.

Тим часом ФРС США попереджає, що четверо з десяти дорослих американців не можуть покрити надзвичайні витрати в розмірі 400 доларів на місяць. При цьому вже зараз кожен десятий представник мілленіалів витрачає не менше $200 на місяць на послуги підписки. За цю ж суму в США вони можуть купити авто вартістю близько 14 тисяч доларів з тим же щомісячним платежем.

Як підписки змушують нас жити в оренду - 2 - изображение

Американське дослідження показало, що більшість людей має більше 1 підписки і близько 46% користуються онлайн-сервісами потокового мультимедіа, такими як Netflix. Також в дослідженні мовиться, що в середньому одна людина має 2 активні підписки, але у 35% цей показник не менше 3.

Інше дослідження показує, що дві третини будинків у Великобританії використовують регулярні послуги з передплати — в середньому по 7 різних підписок на сім’ю — і витрачають на це більше £ 500 на рік. Лідирують чоловіки, віддаючи £ 684 на рік. Жінки виявилися економніше, їх витрати складають £ 420.

Банки, що надають кредитні карти, відзвітували, що частка цифрових послуг і послуг за передплатою збільшувалася протягом кожного місяця 2020 року, а орієнтовна загальна вартість таких послуг зросла на £ 323 мільйони.

Також в дослідженні було опитано 500 роздрібних торговців, які сказали, що бачать зростання популярності підписок. Вони або вже впровадили, або збираються впровадити таку фінмодель в своєму бізнесі. У цифрах: 28% роздрібних торговців вже надавали послуги з передплати, в пандемію до них приєдналися ще 22%.

Підсумки

Можемо зробити висновок, що під час ізоляції затребуваність таких сервісів тільки зростає. У квітні 2020 року видатки на цифровий контент і послуги з передплати в Британії збільшилися на 50,2% в порівнянні з минулим роком. Подібна тенденція спостерігається по всьому світу.

Це не означає, що потрібно бігти і відмовлятися від усіх підписок, але варто уважніше ставитися до своїх витрат. Згідно зі статистикою, 67% людей, що мають абонемент у тренажерний зал, ніколи ним не користуються, втрачаючи кошти за можливість пропустити тренування.

У випадку з ПО краща можлива порада — дайте шанс іншого постачальника, який, імовірно, з усіх сил намагається конкурувати з набагато більшою і фінансово сильнішою компанією.

Автор: Влад Гончаренко

Фото: nyt.com

Lifestyle