Протистояння в США відбуваються не тільки на вулицях: як розгорілася війна в ЗМІ і соцмережах

8 января 2021, 17:18 | Головне

Автор: Аліна Бузова

Минуло близько доби з моменту вторгнення в Капітолій прихильників Дональда Трампа, які не визнають перемогу Джо Байдена на президентських виборах.

Вже очевидно, що ця спроба захоплення будівлі Конгресу США зіграла не на руку республіканцям і їх ватажку: кілька помічників Трампа збираються подати у відставку, сенатор-республіканець Мітт Ромні закликав підтримати Байдена в зв’язку з останніми подіями, а в судовому комітеті палати представників уже лунають заклики застосувати 25-ту поправку і усунути Трампа з посади.

Західні ЗМІ не стоять осторонь: по градусу напруження вони не відстають від того, що відбувається у вищих шарах влади і на вулицях.

Війна, на яку ми заслуговуємо: відписка в Twitter

Видання BBC розмістило у заголовку статті про осаду Капитолію цитату міністра внутрішніх справ Великобританії Прити Патель. На її думку, заяви Трампа «безпосередньо призвели до штурму Конгресу і зіткнень з поліцією». Також вона зазначає, що сам Трамп нічого не зробив для деескалації конфлікту, а його слова наповнені насильством.

Йдеться зокрема про заяви чинного президента США у соцмережі Twitter, де той нагадував, що республіканці — «партія правопорядку», закликав шанувати закон і не допускати насильства.

Слідом за цим твітом від аккаунту Трампа відписався Майк Пенс, віце-президент США (теж республіканець). Його прикладу послідував Джо Байден і перестав бути фоловером свого конкурента. Далі до політичної війни в дусі XXI століття підключилися соцмережі.

Twitter на 12 годин обмежив Трампу можливість писати твіти, а користувачам заборонив репости його відеозвернення, на якому той закликає мітингувальникам йти додому «з любов’ю і в світі». Причина, по якій записом виявилося не можна ділитися, — «ризик насильства».

Цю ж публікацію Facebook взагалі видалив і заблокував акаунт поки ще чинного президента США на 24 години. Можлива і вічна блокування: так, Twitter заявив, що якщо Трамп не видалить три твіти про крадіжку голосів на виборах, то на нього чекає перманентний бан.

ТОП-ЗМІ vs Дональд Трамп

Повістка до топових західних ЗМІ схожа з BBC.

The New York Times випустили матеріал, в якому співробітники відомих телеканалів розкритикували дії прихильників і самого Трампа: ведучий CNN Джейк Таппер заявив, що «ми спостерігаємо спроби підбурювання до заколоту», Рейчел Меддоу з MSNBC назвала те, що відбувається «злочином», а кореспондент Fox News Чад Перграм сказав, що це «найбільша посягання на державний орган з часів 1812 року».

Сам The New York Times підкреслює, що причиною і провокуванням повстання стали «брехливі заявами президента про вкрадені виборах». Про частини прихильників Дональда Трампа видання говорить як про «представників правих, що сприяють розвитку руху, заснованого на дезінформації та теорії змови», а заяви провідного інтернет-ЗМІ Newsmax, що Трамп міг виграти вибори, називає «безпідставними».

NBC News випустило статтю із заголовком «Тінь над демократією, Білим домом і Республіканською партією». Тут риторика The New York Times не просто повторюється, а буквально розквітає буйним цвітом. На думку ЗМІ, Трамп запросив своїх «міцних горішків» (алюзія на відомий фільм), наповнивши їх голови брехнею щодо фальсифікацій на президентських виборах, і направив натовп захоплювати Конгрес.

Далі матеріал переходить в полотно критики: президентський термін Трампа був відверто невдалим, «банда» прихильників виявилася неефективною, а єдине його досягнення — повне панування над товаришами-республіканцями, які відчайдушно бажають стати політичними спадкоємцями. І так далі в тому ж дусі.

CNN прогнозує, що останні 13 днів президентства Трампа стануть хаосом — оскільки процес мирної передачі влади вже був порушений. При цьому сам Трамп ще раніше заявляв, що жодним чином не буде чинити опір передачі повноважень, хоча і вважає вибори сфальсифікованими.

Відповідь на подібні публікації не змусив себе чекати. Під час протесту прихильники Трампа спробували знищити техніку таких ЗМІ, як CNN, NBC і т.д. Протестуючі стверджують, що великі мас-медіа США обманюють людей.

Попереду вирішальна доба

Поки західні ЗМІ переймають на себе роль суддів, відзначимо, що найближчої доби стануть вирішальними, оскільки Конгрес затвердив обрання Байдена президентом, а кров у жилах протестуючих все ще вирує.

У Майамі вчора пройшов нечисленний мітинг на підтримку Трампа, в місті Сейлем (штат Орегон) були вуличні зіткнення, в Канзасі і Сакраменто протестувальники теж намагалися потрапити до місцевого Капітолій, але безуспішно. Залишається чекати, який сценарій виберуть незгодні з результатами президентських виборів: прислухаються до закликів Дональда Трампа або продовжать мітингувати.

Екс-президент США Джордж Буш-молодший заявив, що так оскаржують результати виборів в бананових республіках, а не в демократичних країнах, оскільки насильницьке захоплення держорганів неприпустиме.

Президент України Володимир Зеленський також засудив захоплення Конгресу США і захопився стійкістю «цього найстарішого і найбільшого демократичного інституту в світі ». Відчуваються деякі подвійні стандарти: адже в Україні шанують події 2013-2014 років, в рамках яких відбувався той самий захоплення державних установ.

Втім, Зеленський просто використовував перевірену тактику: подивився, як про подію говорять Маркель і Макрон, а потім теж швидко підмахнув Америці.

Фото: nbcnews.com

Lifestyle